Elektronické víza do Kene
Pozrite si náš samostatný článok o vízach do Kene.
Očkovanie na cestu do Kene
Pozrite si náš samostatný článok o očkovaní na cestu do Kene.
Doklady potrebné na vstup do Kene
Viac informácií o dokladoch potrebných na vstup do Kene nájdete na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.
Čo môžete očakávať po prílete na letisko v Nairobi
Na letisku vás vyzdvihne buď sám majiteľ cestovnej kancelárie, alebo jeden z jeho sprievodcov. Bude vás čakať v príletovej hale s kartičkou s vaším menom.
Keď sa stretnete s prideleným sprievodcom, môžete si s ním vymeniť kontakty.
V prípade neočakávaných problémov je k dispozícii kontakt na cestovnú kanceláriu (Robert Murigi):
Telefón: +254733899909
Telefón / Whatsapp: +254778170650
Príplatok môžete zaplatiť bankovým prevodom alebo na mieste v hotovosti, aby ste sa vyhli poplatkom za bankový prevod (pripravte si však bankovky nominálnej hodnoty 50 alebo 100 USD vydané neskôr ako v roku 2013). Výška príplatku je uvedená v oficiálnom poukaze, ktorý dostanete e-mailom po zaplatení rezervačnej zálohy. Platí sa majiteľovi alebo ním poverenej osobe, ktorou môže byť osoba, ktorá vás vyzdvihne.
Colné predpisy
Vývoz, tranzit, ale aj dovoz akýchkoľvek predmetov pochádzajúcich alebo vyrobených z voľne žijúcich živočíchov (trofeje, slonovina alebo výrobky z kože chránených druhov, ale aj napr. morská fauna) je trestný, vývoz živých voľne žijúcich zvierat, hmyzu alebo rastlinných druhov bez osobitného povolenia je prísne zakázaný.
Prevzaté z webovej stránky Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky Colné a devízové predpisy Keňa.
Do krajiny je povolený jeden liter alkoholu, kartón cigariet alebo 50 cigár a 250 mililitrov parfumu. Osobné veci, ako sú fotoaparáty, notebooky a kamery, colníci často zaznamenávajú do pasu a musia ich tiež vyviezť z krajiny.
Do Kene si môžete doviezť akékoľvek množstvo cudzej meny. Pri vstupe do krajiny by ste však mali túto sumu deklarovať.
Do Kene je zakázané dovážať najmä drogy a výbušniny.
Cestovná lekárnička
Na dovolenku do Kene si nezabudnite vziať cestovnú lekárničku. Jej obsah by mal obsahovať:
- Lieky proti bolesti a horúčke (Ibalgin, Paralen, …),
- lieky na hnačku a črevné problémy (Imodium, Endiaron, …), vhodné sú aj probiotiká (Biopron, Enterol, …),
- antihistaminiká na upokojenie pichania alebo iných alergických reakcií (Zyrtec, Zodac, …),
- rýchly liek na zastavenie drobného krvácania (Traumacel S Dry, …)
- obväzy, náplasti s vankúšikmi alebo bez nich,
- dezinfekčné roztoky (Jodisol, …),
- masť na urýchlenie hojenia (HemaGel, …),
- masť na infikované rany (Framykoin, …),
- gély na spáleniny od slnka – môžu byť užitočné aj na spáleniny od slnka v horách alebo pri mori (Water Jel, …),
- teplomer, ihla, pinzeta,
tiež, ak máte príslušné problémy, môžete potrebovať lieky proti nevoľnosti v aute (Kinedril), očné kvapky na zápal očí (Ophtalmo-Septonex), masť na kožné mykózy na nohách (Canesten, Canespor), masť na opary na perách (Herpesin, Zovirax), masť na opuchnuté nohy atď.
Niekto odporúča užívať B-komplex a preventívne ho používať ako repelent proti komárom.
Nezabudnite na samoliečbu, ktorú užívate pravidelne. Uložte si ich do príručnej batožiny, aby ste ich mali v prípade potreby po ruke v lietadle.
O ďalších liekoch, ako sú antibiotiká, antimalariká atď. sa vždy poraďte so svojím lekárom.
Toaletné potreby
V hoteloch, dokonca aj v tých základných, budete mať k dispozícii uteráky, tuhé alebo tekuté mydlo a zvyčajne aj šampón na vlasy.
Keďže kvalita miestneho mydla alebo šampónu nemusí každému vyhovovať, alebo dokonca šampón môže chýbať, zvážte, či si so sebou neprinesiete vlastný osvedčený sprchový gél a šampón na vlasy. Najmä ak máte citlivejšiu pokožku.
Niektorí ľudia pri cestovaní ocenia aj hygienické vlhčené obrúsky.
Ako sa dostať do Kene
Ak sa chcete do Kene dostať z Českej alebo Slovenskej republiky, potom je, samozrejme, vzhľadom na vzdialenosť približne 6 000 km voľbou číslo jeden letecká doprava. Priamy let do Kene (Nairobi,Joma Kenyatta International Airport) trvá približne osem až deväť hodín v závislosti od cieľového letiska, ale väčšina letov má minimálne jedno prestupovanie, takže celková dĺžka leteckej dopravy je približne dvanásť až pätnásť hodín.
Ak ste ochotní akceptovať dva alebo viac prestupov alebo dlhšie čakanie na letisku, možno sa vám podarí získať o niečo lacnejšie letenky. Na druhej strane, ak ste v časovej tiesni a ponáhľate sa, cena letenky môže byť vyššia.
Ak nemôžete nájsť vhodné lety na dovolenku v Keni, dajte nám vedieť, môžeme vám pomôcť.
Elektrické zásuvky v Keni
Sieťové napätie je 220/240 V, 50 Hz. Zástrčky sú trojkolíkové, britského typu. Budete musieť použiť adaptér, ktorý si môžete požičať vo väčšine hotelov.
Najmä v období dažďov treba počítať s pomerne častými výpadkami prúdu.
Zásuvky typu G vychádzajú z britského štandardu (obdĺžnikové trojkolíkové zástrčky). Preto by ste si pri ceste do Kene mali pribaliť aspoň jeden adaptér typu G podľa britskej normy.
Cena jedného adaptéra primeranej kvality sa pohybuje od 100 do 200 Kč. V Keni sa dajú kúpiť lacnejšie, ale tam je cena na úkor kvality a príliš to neodporúčame.

Ceny a platby v Keni
Mena
Národnou menou je kenský šiling (KES), ktorý sa delí na 100 centov. V obehu sú bankovky v hodnotách 1 000, 500, 200, 100, 50 a 20 kenských šilingov.
Menšie bankovky sú často v zlom stave, môžu byť poznačené a pomerne špinavé. Neprijímajte roztrhané a zlepené, pretože potom môžete mať problém s ich opätovným vydaním niekde inde. Podobne môže byť problémom aj platenie veľkými bankovkami; pouliční predavači a malé obchody zvyčajne nemajú dostatok drobných.
Za väčšinu turistických atrakcií a služieb sa dá platiť americkými dolármi alebo eurami. Dolárové bankovky vydané pred rokom 2013 však pravdepodobne nebudú prijaté. Najlepšie je mať pri sebe dolárové bankovky novšie ako z roku 2013, nepoškodené a neporušené.
Aktuálny kurz eura ku kenskému šilingovi nájdete tu.
Náklady v Keni
Ak si rezervujete dovolenku v Keni od Safari-kenya.sk, nebojte sa, postaráme sa o vás od vášho príletu do Kene až po váš odlet späť 🙂 Ak by ste si však chceli pobyt predĺžiť a vyraziť niekam na vlastnú päsť, môžu sa vám hodiť nižšie uvedené informácie.
Miestna doprava, strava a ubytovanie sú v Keni pomerne lacné. V hlavnom meste Nairobi sú však ceny o niečo vyššie ako vo zvyšku krajiny.
Pokiaľ ide o dopravu, najlacnejšími spôsobmi dopravy po Keni sú verejná doprava, autobusy a minibusy. Ceny sa môžu v rôznych častiach krajiny líšiť. Často sa vám ako turistovi pokúsia účtovať špeciálny príplatok. Spýtajte sa preto miestnych cestujúcich, koľko platia, alebo sa na cene dohodnite vopred.
Najviac peňazí v Keni miniete na vstupy do národných parkov a safari. Národné parky zvyčajne stoja od 60 do 100 USD na osobu a deň.
Zmenárne, bankomaty, karty
Ak chcete platiť kartou, najlepšie je mať kartu VISA, ale aj tak je počet miest, kde ňou môžete platiť, v porovnaní s Európou obmedzený.
Bankomaty sú vo všetkých väčších mestách. Väčšina bánk si účtuje poplatky za výber. Občas sa stane, že niektoré karty nefungujú a iné áno. Nehľadajte v tom logiku, musíte to vyskúšať.
Americké doláre a eurá si môžete ľahko vymeniť za šilingy v zmenárňach.
Telefón a internet
Telefónna predvoľba Kene je +254.
Skontrolujte si ceny hovorov na webovej stránke svojho mobilného operátora.
Keňa má dobrú mobilnú telefónnu sieť, ktorá pokrýva väčšinu veľkých miest a turistických oblastí. Problémy sa môžu vyskytnúť vo vnútrozemí.
Keňa má roomingové služby u operátorov Eurotel, T-Mobile a Vodafone. Domácimi operátormi sú Celtel, Kencell a Safaricom Limited (NETWK).
Väčšina hotelov ponúka medzinárodné telefónne služby.
Internetová doména je .ke
Pri použití českej sim karty je cena za prichádzajúci hovor približne 60 Kč za minútu, za odchádzajúci hovor približne 80 Kč za minútu. Cena za odchádzajúcu sms je približne 10 Kč. O cenách vás bude operátor informovať po príchode sms správou.
Ak máte zakúpenú miestnu sim kartu, cena za volania do Českej republiky je približne 9 Kč za minútu. Cena sms je približne 2,50 Kč. Prichádzajúce sms a hovory vás nebudú stáť nič. Ceny miestnych hovorov v Keni sú približne 0,50 až 2 Kč za minútu a sms za 0,25 Kč.
Lepšie hotely, turistické kaviarne a reštaurácie ponúkajú wifi pripojenie (v niektorých hoteloch je spoplatnené). Ich kvalita a rýchlosť však nie sú vždy ideálne. Vo väčších mestách nájdete internetové kaviarne. Najjednoduchšie je zaobstarať si miestnu sim kartu s internetom, ktorá je lacná a niekedy rýchlejšia ako wifi. Ceny mobilného internetu v Keni závisia od zvolenej tarify, platíte napríklad za objem stiahnutých dát: 4 Mb stojí približne 1,20 Kč, 80 Mb stojí približne 25 Kč, 200 Mb stojí približne 63 Kč, 500 Mb stojí približne 125 Kč alebo 1,5 Gb stojí približne 250 Kč.
Kým sa list dostane do Európy, môže to trvať niekoľko dní alebo aj niekoľko týždňov. Niektoré nemusia doraziť vôbec.
V niektorých národných parkoch je zakázané telefonovať.
Tip
V turistických reštauráciách sa očakáva, že dáte približne 10 % prepitné.
V miestnych reštauráciách a kaviarňach to nie je zvykom, ale samozrejme môžete personál príjemne prekvapiť, ak ste spokojní.
Sprepitné sa očakáva a oceňuje u turistických sprievodcov, či už na safari alebo v horách (tam aj u nosičov).
V závislosti od vašej spokojnosti by sme odporúčali 5 – 10 USD na deň pre sprievodcov na lacnejších zájazdoch a 10 – 20 USD na deň na luxusných zájazdoch, teda pre celú vašu skupinu.
Jazyk
Úradné jazyky
Keňa má dva úradné jazyky: angličtinu a svahilčinu.
Angličtina sa do Kene dostala počas koloniálneho obdobia a zachovala sa dodnes.
Tam, kde potrebujete, sa zvyčajne bez problémov dohovoríte po anglicky, ale niekedy chvíľu trvá, kým si zvyknete na miestnu výslovnosť a špeciálne výrazy.
Všetci naši sprievodcovia hovoria anglicky.
Ďalšie jazyky, ktorými sa hovorí v Keni
Okrem svahilčiny sa v krajine hovorí aj ďalšími domorodými jazykmi
regiónoch. Hovorí sa tu približne 70 jazykmi. Patria medzi ne gikuyu, oluluyia, dlalo alebo kalenjin. Vo väčšej miere sa hovorí aj somálčinou, arabčinou alebo hindčinou.
Časové pásmo
V Keni v porovnaní so Slovenskou republikou o 1 hodinu viac (v našom letnom čase) alebo o 2 hodiny viac (v našom zimnom čase).
Obliekanie na safari
Keňu je možné navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období, ale zvyčajne odporúčame návštevu v období sucha. Keňa patrí medzi krajiny, v ktorých sa vyskytujú dve ročné obdobia: suché a daždivé. V januári, februári a v prvej polovici marca je v Keni suché a teplé počasie. Potom nasleduje prvé obdobie dažďov – apríl a máj. Jún až september je ďalším vhodným obdobím na návštevu safari v Keni. Tieto mesiace predstavujú hlavnú turistickú sezónu. Obdobie od októbra do decembra je ďalším obdobím dažďov.
Do kufra si určite odporúčame pribaliť nasledujúce veci:
- priedušné topánky
- šortky a tričká na teplé dni, ale ako prevenciu pred chorobami prenášanými hmyzom sa odporúča pribaliť si priedušné oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami spolu s repelentom
- dlhé nohavice a dlhé rukávy na chladnejšie dni, užitočný môže byť aj sveter/tenká bunda
- pršiplášť a/alebo bundu a nohavice do dažďa
- slnečné okuliare, opaľovací krém, repelent proti hmyzu, klobúk
- fotoaparát s dlhým objektívom a/alebo objektívom so zoomom a ďalekohľad môžu byť na safari veľmi užitočné
- energetické tyčinky alebo sušienky ako občerstvenie môžu byť užitočné. Tie sa však dajú kúpiť aj v Keni.
- Ak idete na Mount Kenya, tak určite zimná výbava: teplá bunda a nohavice, čiapka, rukavice, kvalitné trekové topánky, členkové zimné topánky a lepšie je mať aj vlastný spací vak (za požičaný sa platí príplatok 15 USD). Môžete zvážiť aj trekingové palice.
- Baterka
Dôležité kontakty
Telefónne kontakty
Polícia a záchranka – tiesňové volanie: 999
Polícia – Nairobi: 717 777
Polícia – Mombasa: 222 121
Adresy
Veľvyslanectvo Kenskej republiky
Andromeda Tower, 16th Floor
Donau-City-Strasse 6
1220 Vienna
Tel.: +43 1 7123919
Fax: +43 1 7123922
Emails: office@kenyaembassyvienna.at
vienna@mfa.go.ke
Keňa nemá veľvyslanectvo priamo v Slovenskej republike, najbližšie veľvyslanectvo je vo Viedni.
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky
Jakaya Kikwete Road, P.O.Box 30 204, 00 100 Nairobi
Telefón: +254 (0) 20 869 82 11
E-mail: emb.nairobi@mzv.sk,
Email konzulárneho oddelenia: cons.nairobi@mzv.sk
Núdzová linka: +254 (0) 11 32 38 442
Charitatívne dary
Ak by ste chceli miestnym obyvateľom niečo priniesť, určite sú skvelým darom školské potreby pre deti, napríklad v sirotinci.
Najúčinnejším spôsobom, ako podporiť miestnych obyvateľov, je však pomôcť im kúpou ich vlastných výrobkov. Nákupom miestnych produktov (suvenírov, čerstvého ovocia atď.) podporíte miestnu ekonomiku a motivujete miestnych ľudí, aby pracovali a nečakali na dary.
Chýbajú vám nejaké dôležité informácie alebo odpoveď na vašu otázku? Spýtajte sa nás!