Nie všetko, čo si vezmete so sebou do Kene, budete potrebovať počas výstupu na horu Mt Kenya. Preto vám odporúčame, aby ste si zbalili a usporiadali svoje veci nasledovne:
Do Kene budete pravdepodobne cestovať s jednou odbavenou batožinou, najčastejšie s jedným veľkým kufrom na kolieskach, ale môže to byť aj veľký ruksak alebo veľká cestovná taška. Do nej si dáte všetky veci potrebné nielen na výstup na horu Keňa, ale aj na safari a celý pobyt.
Je potrebné mať jednu samostatnú cestovnú tašku (alebo batoh), do ktorej si dáte len veci, ktoré budete potrebovať počas samotného výstupu na horu Keňa (spací vak, teplé oblečenie, náhradné topánky, …). Túto tašku budú počas výstupu nosiť nosiči. Tí si ju dajú do vlastnej tašky, takže sa nemusíte starať o to, ako budú vašu tašku nosiť. Určite by to však mala byť mäkká taška (alebo batoh) a nie tvrdý kufor. Pokiaľ je vaša taška vodotesná, máte vyhraté. Ak nie, môže byť dobrým nápadom zabaliť do nej oblečenie a iné veci do veľkých plastových vriec. Vrecúška na nosiče totiž zvyčajne nie sú stopercentne vodotesné.

Ak máte menší vak a veľký spací vak, ktorý sa vám doň nezmestí spolu s ostatnými vecami na výstup, nie je to problém, spací vak môžete dať nosičom samostatne, najlepšie zabalený v nepremokavom obale. Vlastný matrac nepotrebujete.
Ostatné veci, ktoré ste si priniesli do Kene a ktoré nebudete potrebovať na hore, môžete bezpečne uložiť do veľkého kufra (alebo inej hlavnej batožiny) v kancelárii spoločnosti Explorer Kenya Safaris v Nairobi – Ridgeways Road, 11646 a vyzdvihnúť si ich po návrate z hory. Nebojte sa nechať si (bezzrkadlovku) zrkadlovku s teleobjektívom na safari a podobne.
Budete tiež potrebovať jeden malý denný batoh (10-25 litrov) na nosenie sa na horu, do ktorého si dáte balenú vodu a/alebo čaj v termoske, malé občerstvenie, pršiplášť, náhradné ponožky, ďalšiu vrstvu oblečenia a podobné drobnosti, bez ktorých sa počas celodenného výstupu nezaobídete.
Zoznam zariadení potrebných na výstup
Je dôležité si uvedomiť, že pri výstupe na horu Keňa budete najprv prechádzať dažďovým pralesom, kde je veľmi teplo a často prší, potom budete stúpať do vyšších suchších a chladnejších polôh a na vrchole je po väčšinu roka mráz a niekedy aj vrstva snehu. Takže potrebujete celoročnú výbavu.
Cestovné doklady, očkovací preukaz, doklad o poistení, karty, peniaze. Veľmi užitočné je vodotesné puzdro.
Trekingová obuv – mierne zateplená, členková. Ak si kupujete nové, mali by ste v nich pred odchodom prejsť aspoň 10-20 km a poriadne ich „vymasírovať“. Užitočné môžu byť aj náhradné šnúrky.
Sandále alebo iná ľahšia, nižšia a pohodlná obuv na kempovanie a do mesta.
Spací vak – na hore Keňa môže byť v noci naozaj chladno. Rozhodnite sa pre spací vak na chladnejšie teploty, aj za cenu toho, že bude o niečo väčší a ťažší. Na hore Keňa vám to nebude vadiť, pretože nosiči vám ho aj tak ponesú. My sme si vybrali spacák Husky ANAPURNA -28 °C. Neváhajte si so sebou vziať vankúš, bude sa vám v ňom pohodlnejšie spať. Praktické sú nafukovacie vankúše. Niektorí ľudia si vystačia so zloženým oblečením pod hlavou. Odporúčame vziať si vlastný spací vak, ale pred výstupom si ho môžete za poplatok aj požičať.
Trekingové palice – niekto ich má rád a niekto nie. Možno nie sú až také dôležité pri výstupe, ale sú dobré pri zostupe, odľahčujú kolená.
Bundy – zateplená, vetru a vode odolná bunda s kapucňou, softshellová bunda s kapucňou, flísová bunda, ktorá sa dá použiť ako stredná izolačná vrstva.
Trekové nohavice – jedny zateplené a jedny ľahšie, vetru a vode odolné trekové nohavice. Užitočné s oddelenými nohavicami alebo jedny s krátkymi nohavicami.
Tričká – s dlhým a krátkym rukávom, lepšie sú funkčné tričká, ktoré odvádzajú pot od tela
Spodná bielizeň – spodná bielizeň, vrstva termoprádla pre spodnú bielizeň. Vo všeobecnosti je najlepšia funkčná spodná bielizeň, ktorá odvádza pot od tela.
Návleky na topánky a holene. Dobré na prach, blato a sneh.

Ponožky – ľahšie a teplejšie, niekoľko párov.
Pláštenka alebo pončo.
Nádoby na vodu – dve približne litrové nádoby na vodu. Odporúčame, aby jedna z nich bola termoska, v chladnom počasí je lepší teplý čaj ako ľadová alebo mrazená voda.
Niektorí ľudia obľubujú vrecúška na vodu, pri pití zaberajú menej miesta, ale voda v rúrkach môže pri nízkych teplotách zamrznúť.
Pozor, na hory vás nepustia s obyčajnými nevratnými PET fľašami od minerálky alebo iných nápojov. Musíte mať originálne fľaše, ktoré ste si kúpili. Je to preventívne opatrenie proti hromadeniu plastového odpadu na hore Keňa.
Voda, ktorú počas výstupu používa podporný tím, sa používa na varenie a je k dispozícii aj na pitie. Dopĺňa sa priamo z horských prameňov, ale prevarená. Nie je preto potrebné brať si do vody dezinfekčné tablety. Ak však trpíte črevnými problémami, môžete si ich pre istotu vziať. Dobrým nápadom môžu byť šumivé tablety s minerálmi, vitamínmi a dobrou chuťou. Tráviace ťažkosti sú vo vysokých nadmorských výškach bežné a dobrá ochutená voda ich môže zmierniť a uľahčiť tak dôležitú hydratáciu.
Čelovka a jedna sada náhradných batérií.
Viacúčelový nôž s nástrojmi. Nezabudnite si ho dať na letisku do odbavenej batožiny, do lietadla vás s ním nepustia.
Pokrývka hlavy – jedna teplá čiapka, jedna bejzbalová čiapka alebo ešte lepšie klobúk, ktorý vám ochráni aj uši. Existujú aj čiapky s dodatočnou ochranou krku a uší. Pri záverečnom výstupe oceníte aj balaklavu. Užitočná je aj šatka na krk.
Rukavice – jedny ľahké a jedny veľmi teplé, ak nosíte palčiaky, nebudete ľutovať. Odolné voči vode a vetru.
Slnečné okuliare, opaľovací krém s ochranným faktorom SPF aspoň 30, balzam na pery s UV ochranou. Užitočné môžu byť aj okuliare podobné lyžiarskym, ktoré chránia oči a pokožku okolo očí pred vetrom. V kombinácii s kuklou poskytujú vynikajúcu ochranu celej tváre.
Malá osobná lekárnička – lieky proti bolesti hlavy (väčšina ľudí ich bude potrebovať vo vyšších nadmorských výškach), lieky proti hnačke, pastilky proti bolesti v krku, dezinfekčné prostriedky, náplasti a ďalšie lieky podľa potreby. Prášok na spanie a/alebo štuple do uší môžu byť užitočné, ak máte ľahký spánok.
Toaletný papier, vlhčené obrúsky, zubná kefka a zubná pasta. Niektorí ľudia radi používajú aj gély na dezinfekciu rúk.
Budete potrebovať aj vlastný uterák a mydlo.
Repelent – ten stačí v nižších nadmorských výškach, najmä v úvodnej časti výstupu v dažďovom pralese.
Nápoje v prášku alebo v tabletách, energetické tyčinky, gély atď. na rýchle dodanie energie počas výstupu.
Vrecko na odpadky – nenechávajte nič na hore!
Veľký nepremokavý batoh alebo taška na ďalšie oblečenie a vybavenie, ktoré budú nosiči nosiť. So stratou vecí z batohov, ktoré nosiči nesú, nie sú žiadne problémy, ale niekto si predsa len môže chcieť dať na svoj batoh zámok.
Menší denný batoh, ktorý si nesiete sami. Počítajte s tým, že ho môžete počas dňa na treku potrebovať:
2 litre vody, občerstvenie.
Jedna vrstva oblečenia navyše oproti tomu, čo máte na sebe. V horách sa môže kedykoľvek rýchlo a výrazne ochladiť. Taktiež pláštenku do dažďa.
Osobná lekárnička, toaletný papier, hygienické potreby, dezinfekčný prostriedok na ruky (medzi tábormi sa zvyčajne nie je kde umyť).
Krém na opaľovanie, balzam na pery s SPF, slnečné okuliare.
Vrecko na odpadky.
Trekingové palice – najlepšie, ak si ich môžete pripnúť na vonkajšiu stranu batohu.
Telefón, fotoaparát, pas, peniaze atď. vo vodotesnom puzdre, powerbanka pre mobilný telefón.
Ak po absolvovaní výstupu a návrate z hôr už nepotrebujete žiadne vybavenie, vaši sprievodcovia, kuchári a najmä nosiči s úsmevom na tvári ocenia akýkoľvek darček, od čiapky až po topánky.